چرایی اهمیت اندازه‌گیری رطوبت و وزن مخصوص در غلات و حبوبات

 

اهمیت اندازه‌گیری و کنترل رطوبت
1- تشخیص زمان برداشت محصولات: با اندازه‌گیری رطوبت می‌توان قبل از انتقال ماشین‌آلات زمان دقیق برداشت را تعیین و بموقع ماشین‌آلات را برای برداشت به محل انتقال داد.
2- نگهداری محصول پس از برداشت دانه‌ها: محصول پس از برداشت باید با رطوبت استاندارد وارد انبار و سیلوها شود تا از بروز خسارات بوجود آمده در اثر فساد محصولات حتی‌الامکان جلوگیری شود.
3- حفظ و نگهداری بذر محصولات در شرایط مناسب برای حفظ خاصیت جوانه‌زدن آنها.

اهمیت اندازه‌گیری وزن مخصوص غلات و حبوبات:
وزن مخصوص گندم و سایر غلات، همچنین حبوبات و دانه‌های روغنی یكی از ویژگی‌های مهم آنها بشمار می‌رود .
دانه‌های آسیب‌دیده، بادخورده، چروك‌خورده، دانه‌های نشاسته‌ای، همراه داشتن مواد خارجی باعث کاهش وزن مخصوص میشود. بنابراین پایین‌بودن وزن مخصوص معرف پایین‌بودن کیفیت آنها میباشد. دانه‌های سالم، تمیز، گندم‌های شیشه‌ای و پایین‌بودن رطوبت باعث بالا‌رفتن وزن مخصوص گندم می‌شود. در نتیجه هرچه وزن هکتولیتر گندمی بالاتر باشد (درصورتی که گندم از نظر اندازه نرمال باشد) آرد با کیفیت بیشتری از آن حاصل می‌شود.

با توجه به نکات ذکر شده می‌توان گفت دو فاکتور رطوبت و وزن مخصوص گندم در بهره‌وری کارخانه‌های تولیدکننده آرد و بالا رفتن کیفیت محصول تولیدشده بسیار حائز اهمیت است. دستگاه اندازه‌گیری رطوبت و وزن مخصوص دیکی جان امکان سنجش این دو فاکتور مهم را با دقت بالا به کاربر می‌دهد.

 

سایر مطالب مرتبط در کانال تلگرام:

https://t.me/pakfantechnology