بسیاری از کشاورزان و کارخانه‌های آرد با آسیب سن زدگی آشنایی دارند. در طی دوره های طولانی مدت خشکسالی و هوای گرم کیفیت گندم توسط این حشره تهدید می شود. در بین آفات گندم، این حشره مقام اول را از نظر خسارت اقتصادی دارد. از ابتدای کاشت محصول تا برداشت آن احتمال هجوم سن وجود دارد.

در این مطلب به موضوع سن زدگی می‌پردازیم.

سن زدگی و آثار مخرب آن بر محصول؟

خسارت سن در دو مرحله مختلف صورت می‌گیرد: درنخستین مرحله و در فصل بهار حشرات کامل به مزارع غلات مخصوصاً گندم روی می‌آورند و با مکیدن شیره سلولی گیاه باعث پژمردگی آن می‌گردند.

در مرحله دوم پوره‌ها پس از خروج از تخم روی خوشه‌ها می‌روند و دانه‌ها را نیش زده و از محتوای دانه تغذیه می‌کنند و سبب کوچک شدن دانه می‌شوند.

جمعیت زیادی از این حشره به دانه های گندم نارس و سبز حمله می کنند و بزاق و آنزیم های گوارشی را به مغز دانه وارد می کنند که پروتئین گندم را مایع کرده و از آن به عنوان غذا استفاده می کنند.

صدمه باعث کاهش خصوصیات مطلوب و حجم خمیر می شود. محصولات پخته شده از آرد آسیب دیده به به هیچ وجه خطری برای سلامتی ندارند. اما از آنجا که سن زدگی باعث افزایش فعالیت پروتئاز آرد می شود ، در فرآیند فرآوری اغلب مشکلاتی ایجاد می کند. خمیرحاصل از آرد سن زده گلوتن ضعیفی دارند و در فرآیند پخت باعث عدم پایداری در تخمیر، افزایش چسبندگی و کاهش شدید حجم نان می شود.

اگر آلودگی بسیار شدید باشد ، تخریب پروتئین می تواند طعم تلخ ایجاد کند و این ماده اولیه گرانبها “گندم” برای اهداف غذایی از بین می رود. زمان استراحت کوتاهتر کار را برای نانواها برای جبران این خصوصیات نامطلوب دشوار می کند. زمان استراحت کوتاه باعث می شود آنزیم ها زمان کمتری برای تأثیرگذاری داشته باشند. به منظور بهبود نتایج پخت ، می توان با کاهش PH یا تقویت گلوتن ، اثر پروتئاز را کاهش داد.

رفع سن زدگی با شرکت مولن شیمی آلمان

شرکت مولن شیمی آلمان در همکاری نزدیک با مشتریان ، محصولات نوآورانه را تولید کرده که تولید محصول مطلوب از گندم آسیب دیده را امکان پذیر می کند. نحوه عملکرد فرمولاسیون EMCEbest BugStop شامل کاهش pH است و آنزیم های حاصل از سن زدگی را غیر فعال می کند.

همزمان افزودن اسیدهای مطلوب و امولسیفایرها به این امر کمک می کند. علاوه بر این ترکیبات، کمپلکس های آنزیمی خصوصیات پخت را بهبود می بخشند. اثر بهبود دهنده های جدید آرد در تجزیه و تحلیل های رئولوژیکی و آزمایش های پخت آزمایش شده است.

@pakfantechnology
WWW.pak-fan.com
Tel.: 021-88676840