سورگوم، که به آن ارزن بزرگ، ارزن هندی، میلو، دورا، اورشالو، ذرت خوشه‌ای، نیز می‌گویند، گیاهی از خانواده غلات علفی می‌باشد. با توجه به شباهت ظاهری این گیاه با ذرت و ارزن که باعث شده آمار سطح کشت این دو گیاه با هم مخلوط شود، برای ایجاد تمایز میان این دو از اسم سورگوم که یک اسم جهانی برای این گیاه است استفاده می‌شود. سورگوم از نظر اهمیت در بین غلات در دنیا بعد از گندم، برنج، ذرت و جو در مقام پنجم قرار دارد.

تاریخچه سورگوم

منشأ و استفاده اولیه سورگوم در شمال شرقی آفریقا صورت گرفت. اولین سابقه شناخته شده سورگوم از حفاری باستان‌شناسی در نبتا پلایا، در نزدیکی مرز مصر و سودان، مربوط به ۸۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است.

سورگوم در سراسر آفریقا پخش شد و در طول مسیر با محیط‌های وسیعی از ارتفاعات‌اتیوپی تا ساحل نیمه خشک سازگار شد، جایی که یکی از محصولات غذایی اصلی است و دارای انواع مختلفی از جمله سورگوم دانه‌ای است که برای غذا استفاده می‌شود. سورگوم علفی که برای یونجه و علوفه کشت می‌شود و به صورت سنتی برای ساخت جارو و برس استفاده می‌شود.

سورگوم در هند به نام‌های جوار، چولام یا جونا، در غرب آفریقا به عنوان ذرت گینه و در چین به عنوان کائولیانگ شناخته می‌شود. ، سورگوم پس از هند به سمت چین گسترش یافت و در نهایت به استرالیا راه یافت. اولین رکورد شناخته شده سورگوم در ایالات متحده از بن فرانکلین در سال ۱۷۵۷ است که در مورد کاربرد آن در تولید جارو نوشت. سورگوم به ویژه در مناطق گرم و خشک به دلیل مقاومت در برابر خشکسالی و گرما از ارزش بالایی برخوردار است

ارزش غذایی سورگوم

دانه‌های سورگوم در بین انواع مختلف از نظر رنگ، شکل و اندازه بسیار متفاوت هستند، اما آن‌ها کوچکتر از دانه‌های گندم هستند. سورگوم نسبت به ذرت کیفیت خوراک پایین‌تری دارد. کربوهیدرات بالایی دارد و ۱۰ درصد پروتئین و ۳. ۴ درصد چربی دارد و حاوی کلسیم و مقادیر کمی آهن، ویتأمین( B۱) و نیاسین است.

سورگوم

مصارف سورگوم

از دسته غلات بدون گلوتن طبقه‌بندی می‌شود که برای مصرف انسان، غلات بدون گلوتن را معمولاً در وعده غذایی که فرنی، نان تخت و کیک درست می‌کنند، آسیاب می‌کنند. این دانه همچنین در ساخت روغن خوراکی، نشاسته، دکستروز، رب و نوشیدنی‌های الکلی استفاده می‌شود. از ساقه‌ها به عنوان علوفه و مصالح ساختمانی استفاده می‌شود.

سورگوم شیرین یا سورگوس عمدتاً در ایالات متحده و جنوب آفریقا برای علوفه و برای تولید شربت کشت می‌شود و گاهی اوقات در تولید الکل‌اتیلیک برای سوخت زیستی استفاده می‌شود.

سورگوم در رنگ‌ها و انواع مختلفی وجود دارد. برخی از آن‌ها عمدتاً برای تغذیه حیوانات استفاده می‌شوند، در حالی که برخی دیگر را می‌توان در محصولات پخته شده، غذا‌های جانبی و سایر دستور العمل‌ها گنجانید.

سورگوم را می‌توان مانند برنج، کینوا یا سایر غلات کامل با استفاده از اجاق گاز، آرام پز، پلوپز یا فر تهیه کرد. سورگوم طعم دلچسب و آجیلی را به غذا‌های شما می‌بخشد.

استفاده از سورگوم در غذای حیوانات خانگی در حال افزایش است زیرا تقاضا برای مواد با کیفیت بالا در بین صاحبان حیوانات خانگی افزایش می‌یابد. این دارای شاخص گلیسمی پایین است، در حالی که فیبر بالا، سرشار از آنتی اکسیدان، فاقد گلوتن و غیر GMO است. این یک انتخاب عالی برای کاربرد‌های تجاری غذای حیوانات خانگی است زیرا مقرون به صرفه و مغذی است.