کالیبراسیون مقایسه‌ای بین یک اندازه‌گیری شناخته شده (استاندارد) و اندازه‌گیری با استفاده از ابزار شما است. به طور معمول، دقت استاندارد باید ده برابر دقت دستگاه اندازه‌گیری مورد آزمایش باشد.

با این حال، نسبت دقت ۳: ۱ توسط اکثر سازمان‌های استاندارد قابل قبول است. Sure Controls خدمات پیشگیرانه میدانی ارائه می‌دهد تا به شما کمک کند از کالیبره شدن دقیق ابزار‌ها و کنترل‌ها اطمینان حاصل کنید.

هدف از کالیبراسیون چیست؟

کالیبراسیون ابزار اندازه‌گیری شما دو هدف دارد:

  • دقت دستگاه را بررسی می‌کند
  • قابلیت ردیابی اندازه‌گیری را تعیین می‌کند

در عمل کالیبره کردن شامل تعمیر دستگاه در صورت خارج شدن از کالیبراسیون نیز می‌شود. گزارشی توسط کارشناس کالیبراسیون ارائه می‌شود که خطا در اندازه‌گیری‌ها با دستگاه اندازه‌گیری قبل و بعد از کالیبره کردن را نشان می‌دهد.

برای توضیح اینکه چگونه کالیبراسیون انجام می‌شود، می‌توانیم از یک میکرومتر خارجی به عنوان مثال استفاده کنیم. در اینجا، دقت مقیاس پارامتر اصلی برای کالیبراسیون است.

علاوه بر این، این ابزار‌ها برای خطای صفر در موقعیت کاملاً بسته و صافی و موازی سطوح اندازه‌گیری نیز کالیبره شده‌اند. برای کالیبراسیون ترازو از لغزش سنج کالیبره شده استفاده می‌شود. یک تخت نوری کالیبره شده برای بررسی صافی و موازی بودن استفاده می‌شود.

چرا کالیبره کردن بسیار مهم است؟

کالیبراسیون دقت و کیفیت اندازه‌گیری‌های ثبت شده با استفاده از یک قطعه از تجهیزات را تعریف می‌کند. با گذشت زمان، نتایج و دقت تمایل به “رانش” به خصوص در هنگام استفاده از فناوری‌ها یا اندازه‌گیری پارامتر‌هایی مانند دما و رطوبت وجود دارد.

برای اطمینان از نتایج اندازه‌گیری شده، نیاز مداوم به حفظ کالیبراسیون تجهیزات در طول عمر آن برای اندازه‌گیری‌های قابل اعتماد، دقیق و قابل تکرار وجود دارد.

دقت تمام دستگاه‌های اندازه‌گیری با گذشت زمان کاهش می‌یابد. این معمولاً در اثر سایش و پارگی طبیعی ایجاد می‌شود. با این حال، تغییرات در دقت نیز می‌تواند ناشی از شوک الکتریکی یا مکانیکی یا محیط تولید خطرناک (مانند روغن‌ها، تراشه‌های فلزی و غیره) باشد.

بسته به نوع ساز و محیطی که در آن استفاده می‌شود، ممکن است خیلی سریع یا در مدت زمان طولانی تخریب شود. نکته اصلی این است که کالیبره کردن دقت دستگاه اندازه‌گیری را بهبود می‌بخشد. دستگاه‌های اندازه‌گیری دقیق کیفیت محصول را بهبود می‌بخشد.

یک دستگاه اندازه‌گیری باید طبق توصیه سازنده، پس از هر گونه شوک مکانیکی یا الکتریکی، دوره‌ای (سالانه، سه ماهه، ماهانه) کالیبره شود. هزینه‌های پنهان و خطرات مرتبط با دستگاه اندازه‌گیری کالیبره نشده می‌تواند بسیار بیشتر از هزینه کالیبراسیون باشد.

بنابراین توصیه می‌شود که وسایل اندازه‌گیری به طور مرتب توسط یک شرکت معتبر کالیبره شوند تا از اینکه خطا‌های مربوط به اندازه‌گیری‌ها در محدوده قابل قبولی باشد اطمینان حاصل شود.

هدف کالیبره کردن به حداقل رساندن هرگونه عدم قطعیت اندازه‌گیری با اطمینان از دقت تجهیزات تست است. کالیبراسیون خطا‌ها یا عدم قطعیت‌ها را در فرآیند‌های اندازه‌گیری تا حد قابل قبولی کمی‌سازی و کنترل می‌کند.

یک گام منطقی بعدی که می‌تواند در یک فرآیند کالیبراسیون رخ دهد ممکن است انجام یک تنظیم اصلاحی یا درست کردن ابزار برای کاهش خطای اندازه‌گیری باشد. از نظر فنی، تنظیم اصلاحی مرحله‌ای جدا از کالیبراسیون است (اصلاح و جبران با جزئیات بیشتر در بخش مراحل کالیبراسیون زیر پوشش داده شده است).

کالیبراسیون

برای تعریف رسمی‌تر از کالیبراسیون، BIPM (Bureau International des Poids et Mesures یا International Bureau of Weights and Measures) مستقر در فرانسه، که هماهنگ‌کننده سیستم اندازه‌گیری جهانی است و وظیفه تضمین یکسان‌سازی اندازه‌گیری‌ها در سراسر جهان را بر عهده دارد.

BIPM فهرستی از تعاریف برای اصطلاحات فنی مهمی که معمولاً در اندازه‌گیری و کالیبره کردن استفاده می‌شود، تولید می‌کند. این فهرست، که به عنوان VIM (واژگان بین‌المللی مترولوژی) شناخته می‌شود، معنای کالیبراسیون را این گونه تعریف می‌کند:

عملیاتی که در شرایط مشخص، در مرحله اول، رابطه‌ای بین مقادیر کمیت با عدم قطعیت‌های اندازه‌گیری ارائه شده توسط استاندارد‌های اندازه‌گیری و نشانه‌های متناظر با عدم قطعیت‌های اندازه‌گیری مرتبط و در مرحله دوم، از این اطلاعات برای ایجاد رابطه برای به دست آوردن نتیجه اندازه‌گیری از یک نشانه استفاده می‌کند.

این تعریف بر اساس تعریف اولیه کالیبراسیون استوار است و توضیح می‌دهد که استاندارد‌های اندازه‌گیری مورد استفاده در کالیبره کردن باید دارای عدم قطعیت شناخته شده (میزان خطای احتمالی) باشند.

به عبارت دیگر، مقدار شناخته شده باید دارای عدم قطعیت کاملاً قابل درک باشد تا به مالک یا کاربر ابزار کمک کند تا تعیین کند آیا عدم قطعیت اندازه‌گیری برای کالیبره کردن مناسب است یا خیر.

کالیبراسیون صنایع غذایی

در کترینگ یا آشپزخانه‌های تجاری، پیامد‌های استفاده از تجهیزاتی که کالیبره نشده‌اند می‌تواند این باشد که دمای بحرانی غذا به درستی اندازه‌گیری نشده است.

این می‌تواند منجر به:

  • یک مسأله ایمنی مواد غذایی
  • نقض HACCP و بیمار شدن مشتریان
  • اخطار‌های تعطیلی افسر بهداشت محیط
  • اقدام قانونی

همه این‌ها باعث آسیب به اعتبار یک تجارت می‌شود. هزینه احتمالی برای شهرت، در مقایسه با هزینه یک کالیبره کردن ساده سالانه ۲ امتیازی، به این معنی است که اغلب ارزش ریسک نادیده گرفتن کالیبراسیون را ندارد.

کالیبره کردن در تولید

در کاربرد‌های فرآیند تولید، هر تجهیزات مورد استفاده باید در چندین نقطه در محدوده کاری خود کالیبره شود تا از اطلاعات قابل اعتماد برای هشدار‌ها و سیستم‌های حیاتی اطمینان حاصل شود.

عدم کالیبراسیون یا کالیبره کردن نامناسب علت آسیب، مرگ و حتی بلایای زیست محیطی بزرگ بوده است. به طور خلاصه، کالیبره کردن در هر جا که اندازه‌گیری‌ها مهم هستند، بسیار مهم است، به کاربران و کسب‌وکار‌ها این امکان را می‌دهد تا به نتایجی که ثبت و متعاقباً کنترل می‌کنند، اطمینان داشته باشند.