توصیه های کلی

در انتها با توجه به اینکه موثرترین راه انتقال بیماری که تا کنون شناخته شده است تماس فرد مبتلا با فرد سالم است با کمتر کردن رفت و آمد خارج از منزل میتوان کمک موثری به کاهش سرعت شیوع بیماری و حتی توقف آن کرد پس بهتر است:

 • در صورت امکان برای تهیه اقلام مورد نیاز از امکان ارسال به منزل استفاده کنید.
 • در غیر اینصورت مایحتاج یک هفته تا 10 روز خانوار را بصورت یکجا خریداری کرده و در این فاصله برای خرید اقلام غذایی از رفت آمد های غیر ضروری خود داری کنید.
 • در صورتی که در هنگام خرید از ساک های پارچه ای استفاده میکنید بهتر است بعد از خرید آن را در آب گرم بشوئید. در صورتیکه از ساک های پلاستیکی چند بار مصرف استفاده میکنید بهتر است آن ها را با مواد ضد عفونی کننده، ضد عفونی کنید و در جریان هوای آزاد قرار دهید.

 

 • مطالب بالا بر گرفته از سایت FDA امریکا و NC state university تا این لحظه بوده و با توجه به جدید بودن این بیماری، این اطلاعات قابل تغییر خواهند بود.

با آرزوی صحت و سلامت برای شما

آیا Covid-19 از طریق خوراکی به انسان منتقل می شود؟

با توجه به گفته سازمان غذا و دارو امریکا ویروس SARS-CoV-2  که عامل بیماری Covid-19 است بر خلاف بیماری هایی مانند هپاتیت A، از طریق سیستم گوارش به بدن انتقال نمی یابد و هیچ موردی از ابتلا به این بیماری در افراد، از طریق سیستم گوارشی گزارش نشده است. اما با توجه به اینکه این ویروس اخیرا شیوع پیدا کرده است و بسیاری از جنبه های مواجهه با ان ناشناخته است، همچنان این مورد در دست تحقیق و بررسی است.

لازم به ذکر است که Covid-19 قادر به رشد در ماده غذایی نبوده و این ویروس برای رشد نیاز به یک میزبان زنده (انسان یا حیوان) دارد. این ویروس می تواند روی سطوح  و اشیاء، از چند ساعت تا چند روز زنده بماند. با توجه به اطلاعات موجود از نحوه انتقال بیماری، رعایت برخی از موارد احتیاطی در تهیه و مصرف مواد غذایی ضروری به نظر می رسد، که در پست های بعدی به آن ها می پردازیم.

 • مطالب بالا بر گرفته از سایت FDA امریکا و NC state university تا این لحظه بوده و با توجه به جدید بودن این بیماری، این اطلاعات قابل تغییر خواهند بود.

مصرف مواد غذایی مختلف در زمان همه گیری جهانی بیماری (Pandamic)

 • میوجات و سبزیجات

برای ضد عفونی کردن میوه جات و سبزیجات راه های مختلفی پیشنهاد شده است:

 1. استفاده از مواد ضد عفونی کننده میوه جات و سبزیجات
 2. استفاده از آب گرم برای شستن میوه جات و سبزیجات. با توجه به اینکه این ویروس به حرارت حساس است و حرارت های بالای 30 درجه و مخصوصا بالای 60 درجه می تواند باعث از بین رفتن آن شود، استفاده از حرارت می تواند راه موثری برای از بین بردن آن باشد.
 3. قرار دادن میوه یا سبزی در آب بالای 60 درجه به مدت 3 دقیقه می تواند کمک موثری به پایین آوردن آلودگی میکروبی آن کند.

نکته: برخی از مایع ظرفشویی یا مواد سفید کننده رقیق شده در آب استفاده برای شستن میوجات و سبزیجات استفاده می کنند که می تواند بسیار خطرناک باشد و خود عامل ایجاد بیماری های سیستم گوارش و حتی بیماری های تنفسی شود. مواد شتسشوی سطوح یا البسه صرفا برای سطوح و البسه طراحی شده اند و هیچگونه همخوانی با سیستم گوارش انسان ندارند.

 • گوشت:
 • در صورتیکه گوشت دام در مراکز مورد تائید وزارت بهداشت تهیه شده اند همواره انتخاب مناسبی برای خوراک خواهند بود.
 • از مصرف گوشت حیوانات وحشی خود داری کنید.
 • از مصرف گوشت بصورت نیمه پخته یا نپخته (معمولا گوشت ماهی ها در این دسته قرار می گیرند) خود داری کنید.
 • غذاهای کنسرو شده:

با در نظر گرفتن اینکه سیستم ها تولید مواد غذایی علاوه بر فراوری ماده غذایی با هدف به حداقل رساندن احتمال انتقال آلودگی های میکروبی به مصرف کننده طراحی شده است امکان وجود هر گونه باکتری یا ویروس بیماری زا در ماده غذایی بسیار کم یا غیر ممکن است.

 • غذاهای بیرون بر:

درصورتیکه رستورانی که از آن غذا سفارش می دهید نکات بهداشتی را رعایت می کند سفارش غذای بیرون بر می تواند انتخاب امنی باشد.

مطالب بالا بر گرفته از سایت FDA امریکا و NC state university تا این لحظه بوده و با توجه به جدید بودن این بیماری، این اطلاعات قابل تغییر خواهند بود.