در اواخر دهه ۱۹۹۰، درصنعت نشاسته علاقه زیادی برای کوتاه کردن زمان آزمایش وجود داشت. Brabender به دنبال برآورده کردن این خواسته بود و با معرفی Micro Visco-Amylo-Graph موفق شد زمان آزمایش را به ۲۰ دقیقه کاهش دهد. امروزه صنعت بار دیگر با دیجیتالی شدن و اتوماسیون متحول شده است.

نیاز به نتایج سریع و تحلیلگر‌های هوشمند بیش از هر زمان دیگری است. در مقابله با این چالش‌های جدید، برابندر دستگاه ViscoQuick را ارائه کرده است. ViscoQuick جدیدترین محصول افزوده شده به مجموعه محصولات برای آزمایش محصولات مبتنی بر نشاسته در شرایط مختلف دما و تنش برشی است.

نشاسته جزء اصلی دانه‌های گندم است. این ماده به شکل فشرده گلوکز در داخل دانه‌های نشاسته ذخیره می‌شود و از یک پنجم آمیلوز و چهار پنجم آمیلوپکتین تشکیل شده است. در سراسر جهان، این کربوهیدرات رایج‌ترین کربوهیدرات در رژیم غذایی انسان است و به مقدار زیادی در غذا‌های اصلی مانند گندم، سیب‌زمینی، ذرت (ذرت)، برنج و کاساوا وجود دارد. این ماده اولیه در بسیاری از صنایع غذایی، دارویی، کاغذ و… کاربرد دارد.

گرانول‌های نشاسته که در یک سوسپانسیون آب گرم می‌شوند شروع به متورم شدن می‌کنند و به این ترتیب آب در طی فرآیند‌های گرمایش به روشی برگشت‌ناپذیر جذب می‌شود. حجم دانه‌ها افزایش می‌یابد و پس از مدت زمان مشخصی پوسته‌های نشاسته می‌شکند. اینکه چه مقدار آب می‌تواند جذب شود و در چه دمایی پوسته نشاسته می‌ترکد، به نوع نشاسته بستگی دارد. از این رو اطلاعات در مورد خواص رئولوژیکی مواد غذایی مختلف و مواد تشکیل دهنده غذا نه تنها برای مراحل تولید (به عنوان مثال، جریان‌پذیری، مخلوط‌پذیری یا پمپ‌پذیری) مهم است، بلکه برای انتخاب مواد اولیه بسیار مهم می‌باشد.

ویسکومتر Brabender ViscoQuick یک ویسکومتر چرخشی است که قادر است به طور مداوم ویسکوزیته ظاهری را با اندازه‌گیری گشتاور تحت شرایط دمای کنترل شده و سرعت اختلاط ثبت کند که در بسیاری از فرآیند‌ها و کاربرد‌های تحقیقاتی بسیار سودمند است.

در روش ارزیابی سریع، سوسپانسیون نشاسته-آب داخل ظرف اندازه‌گیری ریخته و آن را تا دمای ۳۰ درجه سانتیگراد رسانده، سپس تا دمای ۹۳ درجه سانتیگراد با سرعت گرمایش ۲۰ درجه سانتیگراد در دقیقه گرم می‌شود و سپس دوباره تا ۵۰ درجه خنک می‌شود. این روش استاندارد ۱۰ دقیقه طول می‌کشد و در نرم‌افزار MetaBridge قابل انتخاب است.

از آنجایی که فرآوری بیشتر محصولات حاوی نشاسته در دمای کمتر از ۵۰ درجه سانتیگراد انجام می‌شود دانستن رفتار‌های نشاسته در دما‌های پایین برای بهینه‌سازی فرآیند‌های صنعتی مفید خواهد بود
تحقیق و توسعه روی نشاسته، محصولات حاوی نشاسته یا سایر مواد غذایی در شرایط “اتاق” (۲۰ درجه سانتیگراد) و “یخچال” (۶ تا ۱۰ درجه سانتیگراد) ضروری می‌باشد. زیرا مصرف‌کنندگان بسیاری از محصولات را پس از برداشتن از یخچال یا در دمای اتاق مصرف می‌کنند.

دستگاه Brabender ViscoQuick با قابلیت سرد کردن تا دمای یخچالی، به تولید‌کنندگان امکان بررسی بافت و ویسکوزیته این محصولات در دمای مصرف را می‌دهد. از دستگاه ویسکوکوئیک می‌توا برای انواع صنایع غذایی از جمله تولید نشاسته فرایند شده، تولید محصولاتی بر پایه نشاسته نظیر انواع پودینگ‌ها، سس کچاپ، انواع شیر‌های گیاه‌ی محصولات پروتئینی بر پایه حبوبات و محصولات لبنی، شکلات و… همچنین ارزیابی صمغ‌ها مانند کاراگینان و آگار استفاده نمود.