اندازه‌گیری ویسکوزیته در بسیاری از بخش‌ها از جمله صنایع غذایی در مورد نشاسته و محصولات حاوی نشاسته از اهمیت کلیدی برخوردار است. اندازه‌گیری ویسکوزیته به منظور کنترل کیفیت مواد اولیه، بهینه‌سازی و نظارت بر فرآیند تولید و البته برای بازرسی نهایی محصول نهایی ضروری است. این تضمین می‌کند که فقط از بهترین مواد اولیه استفاده می‌شود و شکایات به حداقل می‌رسد. همچنین باید از خرابی‌ها و زیان‌های ناشی از آن در تولید جلوگیری شود. علاوه بر این، از آن‌ها برای توسعه محصولات و فرآیند‌های تولید نیز استفاده می‌شود.

ویسکوزیته در صنایع غذایی

محصولات طبیعی مانند نشاسته در معرض نوسانات طبیعی هستند که به نوع و تنوع آن‌ها و همچنین کشت و شرایط آب و هوایی بستگی دارد. بسته به خصوصیات فردی آن‌ها، سطح مناسبی برای کاربرد‌های خاص متفاوت است. علاوه بر این در زنجیره پردازش، دما، کمیت، نرخ گرمایش و سرمایش و همچنین نیرو‌های برشی وارد بر آن‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند. با تعیین منحنی‌های ویسکوزیته خاص محصول، می‌توان خواص را کنترل کرد و فرآیند‌ها را بهینه کرد.

به منظور تعیین بهترین استفاده ممکن از یک ماده خام و تجزیه و تحلیل کیفیت آن، خواص ژلاتینه شدن نشاسته و مواد حاوی نشاسته بررسی می‌شود. هنگام فرآوری آرد، اثر فعالیت آنزیم خاص ماده خام بر فرآیند ژلاتینه شدن نیز مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. همچنین برای خواص فرآوری آرد تعیین‌کننده است و تأثیر زیادی در نتیجه پس از پخت دارد.

شرکت‌ها به طور کلی و به ویژه برای کنترل کیفیت اندازه‌گیری ویسکوزیته با چالش‌هایی روبرو هستند. اندازه‌گیری ویسکوزیته در بسیاری از بخش‌های صنعت ضروری است. در میان چیز‌های دیگر، این شامل نیاز به بازرسی مواد مختلف در یک شرکت نیز می‌شود. از این رو، مهمتر از همه مهم است که دستگاهی برای اندازه‌گیری ویسکوزیته بتواند به اندازه کافی انعطاف‌پذیر باشد تا بتواند نیاز‌های مختلف را برآورده کند.
سرعت اندازه‌گیری ویسکوزیته و یک نتیجه قابل اعتماد به ویژه در طول کنترل کیفیت تولید مهم است.

از آنجایی که تمام مواد خام باید بررسی شوند و محصولات نهایی نیز باید بازرسی شوند، این به معنای الزامات تجزیه و تحلیل جامع است که باید توسط آزمایشگاه‌ها، جایی که ظرفیت پردازش را اشغال می‌کنند، برآورده شوند. در این مورد، تکرارپذیری نتایج نیز نقش دارد. هرچه تکرارپذیری بهتر باشد، اندازه‌گیری‌ها برای تأیید نیاز به تکرار کمتری دارند.

عامل سرعت بر کل فرآیند تولید تأثیر می‌گذارد. از آنجایی که تأییدیه استفاده از مواد اولیه یا محصولات نهایی تنها پس از بازرسی کیفیت توسط آزمایشگاه صادر می‌شود، کل عملیات تولید به آنالیز‌ها بستگی دارد. در بدترین سناریو، این امر منجر به اختلالات و تلفات در تولید می‌شود یا کیفیت محصول نهایی مطابق با الزامات نیست و کل دسته‌های تولید غیرقابل استفاده هستند. البته این برای شرکت‌ها نیز هزینه دارد.

دستگاه اندازه‌گیری سریع جدید برای اندازه‌گیری ویسکوزیته Brabender ViscoQuick

اول از همه،دستگاه ViscoQuick دستگاهی است که می‌تواند برای اهداف مختلف استفاده شود. می‌تواند نشاسته و همچنین توده‌های چسبناک و خمیر مانند را تجزیه و تحلیل کند. این بدان معنی است که ViscoQuick دستگاهی با طیف گسترده‌ای از کاربرد‌های ممکن است که بسیاری از نیاز‌های صنعت را پوشش می‌دهد. ViscoQuick مزایای متعددی را نسبت به سیستم‌های موجود به شرکت‌ها ارائه می‌دهد که از گزینه‌های اندازه‌گیری گرفته تا صرفه‌جویی در فضا، زمان و هزینه‌ها و همچنین از نظر جمع‌آوری داده‌های اندازه‌گیری را شامل می‌شود.

ViscoQuick یک دستگاه جمع و جور است که کاربر پسند نیز می‌باشد. مجهز به سیستم گرمایش و سرمایش یکپارچه است، به طوری که ترموستات خارجی لازم نیست. همچنین نرم‌افزار هوشمند MetaBridge از Brabender وجود دارد که امکان ارزیابی تمام داده‌های اندازه‌گیری، نمایش نمودار‌ها و ذخیره برنامه‌ها را فراهم می‌کند. این باعث می‌شود ViscoQuick یک دستگاه مستقل باشد که نه تنها باعث صرفه‌جویی در فضا می‌شود، بلکه می‌تواند مستقل از دستگاه‌های دیگر نیز استفاده شود.

بزرگترین مزیت دستگاه ViscoQuick کمپانی برابندر،صرفه‌جویی در زمان بسیار زیاد در طول اندازه‌گیری است. در مقایسه با اندازه‌گیری‌های کلاسیک برای ژلاتینه شدن نشاسته، یک روش اندازه‌گیری تقریباً امکان‌پذیر است. با ViscoQuick، نرخ گرمایش تا ۲۰ درجه سانتیگراد در دقیقه و نرخ سرمایش تا ۱۵ درجه سانتیگراد در دقیقه امکان‌پذیر است. علاوه بر این، ویژگی گرمایش/سرمایش یکپارچه نیز هرگونه منبع خطا در اندازه‌گیری‌ها را کاهش می‌دهد. ViscoQuick همچنین با روش جدید کالیبراسیون دینامیک ثبت اختراع و روش جدید و سیستم گرمایش/سرمایش دقیق و جدید، تکرارپذیری بهبود یافته‌ای را ارائه می‌دهد.

این نه تنها نتایج قابل اعتمادی را ارائه می‌دهد، بلکه در وقت مشتریان نیز صرفه‌جویی می‌کند، زیرا اندازه‌گیری‌های مکرر کاهش می‌یابد. مزیت دیگر این است که بسته به نوع ماده نمونه، فقط به اندازه‌های کوچک نمونه بین ۵ تا ۱۰ گرم نیاز است و محدوده دمایی بین ۱۰+ تا ۹۸ درجه سانتیگراد قابل دستیابی است. علاوه بر این، ظروف و پارو‌های نمونه قابل استفاده مجدد از فولاد ضد زنگ ساخته شده‌اند، به این معنی که می‌توان آن‌ها را به راحتی تمیز کرد و همچنین برای کاربرد‌هایی با باز‌ها و اسید‌ها استفاده کرد. این بدان معنی است که ظروف نمونه اضافی نیازی به خرید ندارند، در نتیجه راه حلی پایدار ارائه می‌شود و در هزینه‌های بعدی صرفه‌جویی می‌شود.

با ViscoQuick، می‌توان رفتار ویسکوزیته نمونه‌ها را تعیین کرد. در طی این فرآیند، ویسکوزیته یک سوسپانسیون از طریق پدال چرخان در طول کل فرآیند اندازه‌گیری ثبت می‌شود. نرم‌افزار MetaBridge تصویر کاملی را ثبت می‌کند و اطلاعاتی در مورد افزایش ویسکوزیته و حداکثر ویسکوزیته ارائه می‌دهد. ViscoQuick تجزیه و تحلیل خواص ژلاتینه شدن نشاسته، تعیین کیفی فعالیت آلفا آمیلاز در آرد و اندازه‌گیری ویسکوزیته مطلق سیالات نیوتنی را امکان‌پذیر می‌کند. این باعث می‌شود ViscoQuick برای طیف گسترده‌ای از کاربرد‌ها مناسب باشد.

می‌توان از آن برای اندازه‌گیری ویسکوزیته گرم و سرد و بررسی پایداری عوامل غلظت دهنده استفاده کرد. به همان اندازه برای آزمایش مقاومت اسیدی نشاسته‌ها و همچنین برای بررسی ژلاتینه شدن قلیایی مناسب است.