اسپیرولینا یک جلبک سبز آبی و یکی از قدیمی‌ترین گونه‌های حیات بر روی کره زمین است و از شاخه سیانوباکتر‌ها است. اسپیرولینا شامل سه گونه Arthrospira maxima و Arthrospira plantensis و Arthrospira fusiformis است.

هر آنچه باید درباره جلبک اسپیرولینا بدانید!

این جلبک در آب‌های شیرین رشد می‌کند و در واقع در راسته جلبک‌های آب شیرین قرار می‌گیرد. به باور خیلی‌ها، جلبک اسپیرولینا کامل‌ترین ماده خوراکی جهان است. اسپیرولینا بیشتر در آفریقا، آسیا، آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی یافت و تولید شده و می‌تواند غذای جانوران یا انسان باشد جلبک اسپیرولینا به عنوان یک غذای کامل جهت تأمین مواد مغذی مورد نیاز بدن عمل می‌کند. از این رو دانشمندان به آن لقب «سوپرفود» داده‌اند. امروزه اسپیرولینا بیشتر به عنوان مکمل غذایی در داروسازی به شکل قرص یا پودربه کار می‌رود.

همچنین در صنایع آبزیان و ماکیان نیز از آن استفاده می‌شود. این جلبک به‌طور طبیعی در بسیاری از دریاچه‌ها رشد می‌کند اما برای تولید مصنوعی جلبک اسپیرولینا نیز فعالیت‌های فراوانی صورت می‌پذیرد. در بسیاری از نقاط جهان شرکت‌هایی مشغول تولید و عرضه این جلبک سبز آبی برای مصارف انسانی و دامی هستند.

ناسا جلبک اسپرولینا را در برنامه غذایی فضانوردان وارد کرده است تا در طول دوره‌ی ماموریت‌های فضایی مصرف کنند. همچنین توسط ورزشکاران در طول مسابقات مصرف می‌شود، چون باعث کارایی آن‌ها شده و باعث می‌شود بدن آن‌ها در کوتاه مدت احیا و تقویت شود

اسپیرولینا آبی

اسپیرولینای آبی گونه‌ای از اسپیرولینا است که تفاوت‌هایی با اسپیرولینای سبز دارد. آن‌ها از گونه‌های مختلف جلبک مشتق شده‌اند. از کاسه‌های اسموتی پر جنب و جوش و محصولات پخته گرفته تا نوشیدنی‌های با طراوت، اسپیرولینا آبی دنیایی از خلاقیت را برای علاقه‌مندان به آشپزی باز می‌کند و به دلیل رنگ آبی پر جنب و جوش خود مشهور است که آن را به یک عنصر محبوب در صنعت غذا و نوشیدنی و همچنین در محصولات بهداشتی و سلامتی تبدیل می‌کند.

اسپیرولینا

اسپیرولینا آبی از رنگدانه‌ای به نام فایکوسیانین(phycocyanin ) یا فیتوسیانین و با استفاده از شکستن دیواره سلولی گیاه و سپس سانتریفیوژ آن، استخراج می‌شود. که سرشار از ویتأمین‌ها، مواد معدنی، پروتئین، آنتی اکسیدان‌ها و کاروتنوئید‌ها است.

یک مطالعه نشان داده است که فایکوسیانین استخراج شده از اسپیرولینا نه تنها یک رنگدانه طبیعی خوب است، بلکه به عنوان یک منبع پروتئین با کیفیت بالا نیز استفاده می‌شود، که می‌تواند به تنظیم و سنتز انواع آنزیم‌های مهم مورد نیاز متابولیسم انسان کمک کند، هر ۱۰۰ گرم اسپیرولینا شامل ۲۹۰ کالری و منبع غنی (۲۰% یا بیشتر از میزان دریافتی روزانه ویتأمین A) از مواد مغذی ضروری به ویژه ویتأمین a، بتا کروتن، لوتئین زیکسانتین، تیامین (b۱)، ریبوفلاوین (b۲)، نیاسین (b۳)، اسید پانتوتنیک (b۵)، ویتأمین b۱۲، فولات (B۹)، ویتأمین B۱۲، کلوئین، ویتأمین c، ویتأمین D، ویتأمین E، ویتأمین K، و مواد معدنی مانند کلسیم، آهن، منیزیوم، منگنز، فسفر، پتاسیم، سدیم، زینک هستند.

چربی جلبک اسپیرولینا شامل ۸% از اسید‌های چرب، گاما – لینولنیک اسید، آلفا – لینولنیک اسید، اسید لینولئیک، اسید استیریدونیک، اسید ایکوساپنتدنویئک، اسید دوکوساهکسینوئیک و آراشیدونیک اسید (آراشیدونیک) است.