تکنولوژی جدید آزمایشگاهی Brabender

 

مدیر منطقه خاورمیانه کمپانی Brabender  در نخستین همایش ایران گرین گفته‌های خود را این‌گونه آغاز کرد: من Tibor Hajsz مدیر منطقه خاورمیانه کمپانی Brabender آلمان هستم. در فرصت کوتاهی که در اختیار دارم، در مورد کمپانی Brabender، فعالیت‌ها و بازار ایران صحبت خواهم کرد.

کمپانی Brabender فعالیت خود را از Duisburg آلمان که محل تعمیر ماشین‌های الکترونیکی بوده است، شروع کرد. این کمپانی در سال 1923 به دست کارل ویلهلم برابندر تاسیس گردید. تمرکز اصلی این کمپانی، ساخت دستگاه‌های آزمایشگاهی جهت تعیین خواص فیزیکی و کنترل کیفی مواد اولیه کارخانه‌های صنایع غذایی و پلیمر پلاستیک است.

کاربرد این دستگاه‌ها در بخش‌هایی همچون، کنترل مواد ورودی و خروجی، کنترل تولید و شبیه‌سازی، تحقیق و بهینه‌سازی خصوصیات تولید، به‌روزرسانی فرمول‌های قدیمی برای تولید محصولات جدید و تولید محصول در اشل آزمایشگاهی است. استانداردهای بین‌المللی نظیر AACC و ICC براساس دستگاه‌های ساخت کمپانی Brabender است.

دستگاه‎‌های فارینوگراف و اکستنسوگراف ساخت کمپانی Brabender آلمان، ابهامات فعالین حوزه گندم و آرد را در زمینه‌های میزان جذب آب آرد، تعیین میزان دقیق اختلاط برای کمترین استفاده از گندم کیفی، میزان الاستیسیته خمیر، پیش‌بینی خواص خمیر حین تخمیر و پخت و سنجش میزان کیفیت مواد اولیه کارخانه، برطرف می‌کند.

مدیر منطقه خاورمیانه کمپانی Brabender  درباره دستگاه‌های این شرکت گفت: این دستگاه‌ها از قسمت دریافت مواد اولیه در اشل آزمایشگاهی تا خط تولید کاربرد دارند. کمپانی Brabender علاوه بر دستگاه‌های فارینوگراف و اکستنسوگراف در ساخت دستگاه‌هایی مانند آسیاب‌های آزمایشگاهی، رطوبت‌سنج، اکسترودر و تعیین خواص نشاسته فعالیت دارد.

وی با اشاره به تکنولوژی‌های جدید این شرکت بیان کرد: پس از سال‌ها تولید دستگاه‌های ذکر شده، کمپانی Brabender تصمیم به ساخت تکنولوژی‌های جدید همچون دستگاه ویسکو‌کوئیک، گلوتوپیک و دستگاه تزریق آب اتوماتیک فارینوگراف گرفت. ViscoQuick جهت آنالیز نشاسته مناسب است، سیستم گرمایش و سرمایش آن از 15- تا 20 درجه سانتی‌گراد را پوشش می‌دهد. مقدار نمونه کم، سرعت زیاد و اعلام نتایج قابل اعتماد از مزایای این دستگاه است. GlutoPeak دستگاه تست سریع میزان کیفیت پروتئین، تعیین میزان جذب آب و تعیین کیفیت گلوتن در کمتر از 5 دقیقه است.

همچنین این کمپانی به منظور یکپارچه‌سازی نرم‌افزار دستگاه‌ها، سیستم MetaBridge را پایه‌گذاری کرد. با کمک این سیستم امکان دسترسی متمرکز به تمامی داده‌های دستگاه‌ها فراهم شده است.

Tibor Hajsz در پایان گفت: علاقه‌مند هستم نماینده انحصاری کمپانی Brabender در ایران، شرکت پاک فن را به شما معرفی کنم. این مورد خیلی برای Brabender بااهمیت است که نزدیک به 50 سال با یک نماینده واحد در ایران همکاری دارد. یادداشت‌هایی که از مرحوم آقای مهندس احمدی، موسس شرکت پاک فن، در زمینه غلات و آرد به جا مانده است، نشان از شایستگی این شرکت دارد. از این که امکان کار کردن با تیم پاک‌فن برای من مهیا شده و مشتریان زیادی در ایران داریم، بسیار خوشحال هستم و امیدوارم تعداد کمپانی‌های آرد بیشتری به این گروه بزرگ اضافه شود.